NKT er historien om dansk industriudvikling i mere end 100 år. Fra elektricitetens udbredelse til den nyeste laserteknologi. Med fabrikker og salgskontorer over hele verden er NKT en del af dansk erhvervslivs globale ekspansion.
NKT har rødder tilbage i Danmarks industrielle historie. I 1891 grundlagde den 24-årige ingeniør Hans Peter Prior sin fabrik i København og i 1898 blev den introduceret på børsen i København som ’Aktieselskabet Nordiske Kabel- og Traadfabriker’. Lige siden har NKT været i konstant forandring. Forretningsområder er kommet til, andre er solgt fra. I dag er NKT Holding et konglomerat, som består af fire forskellige industrivirksomheder med produktion og salg over hele verden.
Kunderne
Kundekredsen er global. Lige fra Europas store energiselskaber til det kinesiske jernbaneministerium, som skal have skræddersyede kabelsystemer. Eller rengøringsfirmaer i USA, Sydamerika, Indien, Kina og Sydafrika, som efterspørger gulvbehandlingsmaskiner, støvsugere og højtryksrensere. En særlig kundegruppe er olieselskaber, som arbejder på havet og udvinder olie fra havbunden. Her er der brug for fleksible rørsystemer, som kan tåle de store vanddybder ud for eksempelvis Brasiliens kyst.
Men den første kunde var Kjøbehavns Telefoniske Anlæg, som i 1891 bestilte 243 kg apparatledningstråd. I dag producerer NKT slet ikke telekabler, men er derimod gået ind i den optiske industri, hvor en række udviklingsprojekter er ved at blive til et nyt forretningsområde.
EjerneNKT ejes af aktionærerne. De fleste er danske, men udenlandske aktionærer anslås at eje 25% af aktiekapitalen.Ultimo 2010 var der 39.300 aktionærer, hvoraf godt 28.500 er navnenoterede. Alle kan deltage på den årlige generalforsamling og godt 500 benytter sig af lejligheden til at møde bestyrelsen og direktionen. Aktiekapitalen er på 474 mDKK. og det svarer til 23.718.000 stk. aktier á 20 DKK.

