Fokus på - fortsatDe centralstøvsugere, som Nilfisk-Advance nu lancerer i Danmark, er som sagt designet til private forbrugere og til institutioner. De to støvsugermodeller er blevet døbt henholdsvis ”Villa” og "Palace”, og navnene indikerer, at de er beregnet til små og større bygninger, der anvendes til beboelse.
Nilfisk "Villa "og "Palace" støvsugerne sælges igennem Frithiof Vacuum Systems i Birkerød, som igenenm en lang årrække har specialiseret sig i centralstøvsugeranlæg.
Med en centralstøvsugerinstallation er det både slut med at trække rundt med støvsugeren efter sig - og med en række andre ubekvemmeligheder, der ofte knytter sig til støvsugerjobbet. En centralstøvsuger baserer sig nemlig på en fast installation af rør, sugekontaker og sugeenheden med støvbeholder. Når der skal gøres rent går man blot rundt med en lang let slange. Slangens længde og sugekontakternes placering er nøje beregnet, så man altid kan nå ud i alle hjørner - også oppe ved loftet, hvor spindelvævet sidder.