www.nkt.dk Søg  Flere børskurser ›
Traded
12:38:56
Last
211.00
+/-%
-2.68
Volume
50,463
High
214.90
Low
209.20
Market Cap.
5,040,447,969 DKK
 
 
Aktionærer på talerstolen

Som repræsentant for ATP, der p.t. er NKTs enenste aktionær over 5%-grænsen, gik porteføljemanager Louise Gev  på talerstolen. 

Louise Gev fremhævede, at det som investor havde været tilfredsstillende at se høj omsætningsvækst, marginforbedringer, øget udbytte og naturligvis en flot kursstigning med over 80 % i løbet af 2005. ATP konstaterede endvidere, at udviklingen i alle NKTs selskaber trækker i den rigtige retning. 

I fortsættelse af en tidligere udtrykt bekymring for udviklingen i NKT Flexibles gav ATP udtryk for anerkendelse af den måde, hvorpå ejerskabet af NKT Flexibles  var håndteret - bl.a. at NKTs ledelse  har spillet med åbne kort i relation til ejerskabet og strategien i denne forbindelse.

ATP fremhævede tillige ledelsens åbenhed i relation til udmeldinger om,  hvordan NKT vil styre sammenhængen mellem gældsætning og egenkapital. En åbenhed som gør, at ATP har tillid til at selskabet dels løbende opdaterer den finansielle balance og dels foretager en fornuftig afvejning mellem udnyttelse af vækstmulighed og udbetaling af overskudskapital. 

Afslutningsvis gav ATP udtryk for tilfredshed med den nye administrerende direktør, Thomas Hofman-Bang, som med fast hånd om NKTs "Upgrade to Next Level" strategi er kommet godt fra start og har vist en betryggende kontinuitet i ledelsen, kombineret med nye initiativer - hvilket ATP ser som tegn på en dynamisk ledelse med fokus på at udnytte selskabets fremadrettede muligheder.

Forrige 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 Næste Print artiklen

Porteføljemanager Louise Gev, ATP 

 
NKT Holding A/S • Vibeholms Allé 25 • DK-2605 Brøndby • Tel +45 4348 2000 Legal notice   


NKT Holding A/S · Vibeholms Allé 25 · DK-2605 Brøndby · +45 4348 2000